Plusy i minusy braku hierarchii – relacja z konferencji

Czy istnieją firmy bez szefa? Dlaczego 8-godzinny dzień pracy odchodzi do lamusa? Jak zbudować firmę z duszą i zaangażować pracowników? To tylko niektóre z tematów, które poruszyli prelegenci oraz uczestnicy I Śląskiej Konferencji „Droga do turkusowego zarządzania”. Wydarzenie odbyło się 25 maja 2017 r. w Best Western Premier Hotel w Katowicach.

Wyjątkowe spotkanie, znakomici prelegenci oraz mnóstwo inspiracji – tak w skrócie można opisać pierwszą konferencję poświęconą tematyce „turkusowego zarządzania”, która odbyła się w naszym regionie. Wiodącym tematem spotkania były zmiany zachodzące we współczesnym zarządzaniu, na które wpływa szczególnie rozwój ludzkiej świadomości.

Twórcą pojęcia „turkusowa organizacja” jest coach biznesu Frederic Laloux. W swojej książce „Pracować inaczej” opisał całkowicie odmienny sposób zarządzania przedsiębiorstwem. W turkusowej firmie najważniejsze jest  partnerstwo. Zespoły pracowników samodzielnie się organizują, przyjmują różne funkcje – przywództwo lidera zastąpione zostaje grupowymi procesami decyzyjnymi. Ludzie są autentyczni, otwarcie mówią o tym, co dla nich jest ważne, wspólnie szukają rozwiązań. Turkusowy model wpływa na wzrost motywacji pracowników oraz utożsamiania się z organizacją. W konsekwencji prowadzi do tego, że praca staje się przyjemna – czujemy tzw. „flow”, a poprzez pracę realizujemy cele ważne dla siebie i jednocześnie dla organizacji.

Podczas konferencji wystąpili prelegenci – zwolennicy „turkusowego zarządzania” – którzy przedstawili własne doświadczenie, związane z wdrażaniem tej innowacyjnej metody. Prof. Andrzej Blikle omówił dekalog turkusowej organizacji oraz wyjaśnił, dlaczego nie sprawdzi się tu popularna metoda kija i marchewki. Z kolei dr Andrzej Jeznach, w oparciu o własne bogate doświadczenia, wyjaśnił, że „turkus” jest pewną siłą między ludźmi – grawitacją, która przyciąga do działania i realizacji celów. Rzeczywistość VUCA, czyli podejmowanie decyzji w złożoności biznesu oraz pracownicze „flow”, przybliżyła uczestnikom konferencji dr Anna Syrek-Kosowska. Swoje spojrzenie na podejmowanie świadomych decyzji oraz myślenie pełnym obrazem przedstawił natomiast Mirosław Wróbel.

Na konferencji nie zabrakło również tematów psychologicznych. Podczas prelekcji Mirosława K. Włodarczyka porozmawialiśmy m.in. o tym, czy intuicja ma wpływ na zarządzanie firmą. Łukasz Kaliciński oraz Radosław Bartosik opowiedzieli o tym, jak „turkus” funkcjonuje na co dzień nie tylko w biznesie, czym różni się od współczesnego marketingu oraz dlaczego warto wprowadzić skrócony czas pracy w organizacji. Krzysztof Holeczko omówił z kolei narzędzia turkusowego zarządzania.

Konferencję zakończyła dyskusja pt. „Blaski i cienie turkusowego zarządzania”, moderowana przez Agatę Hagno. Z dużym zaangażowaniem swoje cenne opinie na temat idei wyraziła publiczność, wśród której znaleźli się przedstawiciele firm, urzędów i instytucji publicznych. Całość konferencji dopełniła sylwetka prowadzącego – dra Andrzeja Fesnaka.

Patronat nad wydarzeniem objęli: Polskie Radio Katowice, Gazeta Wyborcza, magazyn Moja Firma, portal Turkus.info, Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach oraz Fundacja Fortis.

Niebawem kolejna edycja konferencji! Szczegóły pojawią się na stronach: www.turkusowiludzie.pl oraz www.dpm.com.pl

Materiały:

Andrzej Blikle_Turkusowa firma XXI wieku

Anna Syrek-Kosowska_Zarządzanie złożonością biznesu

Andrzej Jeznach_Inna definicja skuteczności

Łukasz Kaliciński_Turkusowi ludzie

Mirosław Wróbel_Świadomość decyzji

Krzysztof Holeczko_Turkusowe narzędzia

Radosław Bartosik_Dlaczego bez zaufania nie ma sukcesu