Projekt Praca – z udziałem DPM

Uczestnicy warsztatów, które odbyły się w ramachnbsp; akcji społecznej Gazety Wyborczej – „Projekt: praca”, od podszewki zgłębiali wszystkie tajniki poszukiwania pracy. Chętnych było tak dużo, że nie wszyscy zmieścili się w sali

Warsztaty odbyły się w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Katowicach. Były przeznaczone dla studentów i absolwentów. Z drugiej strony stanęli doradcy personalni, trenerzy i specjaliści, którzy na co dzień zajmują się rekrutacją w największych firmach. Dzięki nim uczestnicy warsztatów przekonali się, że samo szukanie pracy trzeba traktować jak pracę i przygotować się do tego bardzo skrupulatnie. Jacek Gańcorz, zeszłoroczny absolwent prawa, przez jakiś czas pracował w kancelarii prawnej, ale teraz znów szuka pracy. – Dowiedziałem się, jak ważny jest każdy szczegół. Do tej pory, gdy wysyłałem CV, nie dołączałem zdjęcia. Zapominałem też umieszczać zgody na przetwarzanie mich danych osobowych – przyznał prawnik.

Świeżo po studiach jest również Dawid Balcer z Bytomia. Ukończył geografię i ochronę środowiska. Chciałby zajmować się tą ostatnią dziedziną, ale póki co pracuje jako ochroniarz w sklepie. – Miałem staż w sanepidzie i teraz chciałbym znaleźć podobną pracę. Właśnie się dowiedziałem, że powinienem wpisywać w CV wszystkie doświadczenia zawodowe. Nie zrobiłem tego, bo uznałem, że wpisywanie wyjazdu za granicę nie ma sensu. Pracowałem tam przy zbiorze owoców. Okazuje się, że nawet to ma znaczenie dla pracodawcy, bo świadczy o samodzielności i odwadze – dodawał Balcer.

Anna Sypek z firmy Doradztwo Personalne Manager opowiadała, jak krok po kroku przygotować się do szukania pracy, wykorzystując do tego internet i portale społecznościowe. Podczas jej zajęć uczestnicy mogli się też dowiedzieć, jak odpowiedzieć na trudne i podchwytliwe pytania podczas rozmowy rekrutacyjnej, np. prośbę o wyliczenie własnych wad.

Dobre motywacyjne przygotowanie szukający pracy mogli zdobyć podczas warsztatów prowadzonych przez Monikę Chodyrę, coacha i trenerkę. Chodyra zdradziła też, jak zrobić dobre pierwsze wrażenie oraz poradzić sobie ze stresem, który zżera wiele osób przed rozmową z potencjalnym pracodawcą. Jak mówiła, wiele zależy od sposobu podania ręki oraz nieunikania wzroku rozmówcy.

Rąbka tajemnicy, jak wyglądają tajniki wieloetapowego procesu zatrudnienia w wielkiej międzynarodowej firmie, uchyliła Magdalena Kruk-Pielesiak, starszy koordynator do spraw HR w firmie Deloitte.

Akcję „Projekt: praca” Gazeta Wyborcza prowadzi wraz z partnerami: McDonald’s, Deloitte oraz Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej. Partnerem warsztatów jest Biuro Karier Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Cały tekst: http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,97222,14831733,Wszystko__co_chcecie_wiedziec_o_zdobywaniu_pracy.html#ixzz2j0cO8ltH

nbsp;