Kto choć raz przeprowadzał rekrutację, wie, że może się ona ciągnąć tygodniami. Zbieranie i analiza ofert, rozproszone w czasie rozmowy kwalifikacyjne i w końcu podjęcie ostatecznej decyzji jest czasochłonnym i nierzadko frustrującym zajęciem, które… zwykle przynosi najlepsze efekty. A co zrobić w sytuacji, gdy pracownika potrzebujesz na już?

Na czym polega szybka rekrutacja? Kiedy się sprawdzi?

„Tradycyjna” rekrutacja trwa średnio około dwa tygodnie. Jeśli poszukiwany jest specjalista w ściśle określonej dziedzinie, termin ten znacząco się wydłuża. Często jest jednak tak, że pracownik potrzebny jest „na wczoraj”, a przeciągające się rozmowy nie dość, że utrudniają pracę firmy, to jeszcze skutkują mniejszymi lub większymi stratami finansowymi.

Wtedy rozwiązaniem może być tzw. szybka rekrutacja, którą zwykle przeprowadza się w ciągu trzech-czterech dni. Już w dniu wystawienia ogłoszenia o pracę, gdy zgłaszają się pierwsi kandydaci, są oni zapraszani na rozmowę. Planuje się ich kilka w ciągu dnia, bez dogłębnej analizy i selekcji CV. Po wyznaczonym z góry czasie wybiera się najlepszego w danym momencie kandydata.

Rekrutacja w trybie przyśpieszonym sprawdza się w wielu przypadkach. Najlepsze efekty daje w sytuacji, gdy poszukiwani są pracownicy o niskich kwalifikacjach lub wtedy, gdy kandydatów z podobnymi umiejętnościami jest wielu. Szybka rekrutacja to jedna z usług agencji rekrutacyjnych, również naszej.

Jak wygląda szybka rekrutacja? Czy można szybko i dobrze znaleźć pracownika?

Szybka rekrutacja jest tak naprawdę bardzo prostym procesem, który rozpoczyna się od udostępnienia ogłoszenia w popularnym serwisie (dociera się dzięki temu do większej ilości osób). Ważne, aby oferta jak najlepiej odzwierciedlała wymagania wobec potencjalnych kandydatów, obowiązki na danym stanowisku oraz widełki wynagrodzenia. Dzięki temu można odsiać wielu kandydatów, nie tracąc czasu na rozmowę z nimi i skupiając się na odpowiednich osobach.

Gdy spłyną CV, które spełniają podstawowe kryteria, należy od razu umówić się na rozmowę kwalifikacyjną – jeszcze tego samego lub kolejnego dnia. Ważne, aby być do niej przygotowanym, nie wydłużać jej niepotrzebnie, gdy w kolejce są kolejni kandydaci.

Po ok. trzech dniach takich rozmów, wybiera się jedną (lub więcej, wedle potrzeb) osobę, która najlepiej pasuje na dane stanowisko, a zatrudnienie następuje w ciągu kolejnych dni.

Oczywiście, decydując się na szybką rekrutację, trzeba liczyć się z tym, że nie uda się znaleźć idealnego kandydata, aczkolwiek w tym wypadku to nie to jest priorytetem.

Alternatywą do samodzielnych działań jest skorzystanie z pomocy doradców, agencji rekrutacyjnej, która może wszystkie swoje zasoby skupić na poszukiwaniu jak najlepszej osoby na dane stanowisko. Dodatkowo, dzięki temu, że tacy specjaliści zwykle dysponują własną bazą kandydatów, posiadają rozwiniętą sieć kontaktów, mogą w ekspresowym tempie dotrzeć do dokładnie takich ludzi, jacy są potrzebni. To sprawia, że rekrutacja jest nie tylko szybka, ale też skuteczna.

Szybka rekrutacja – wady i zalety

Szybka rekrutacja to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy potrzebujesz kandydata, który jest w stanie rozpocząć pracę od zaraz. Unika się dzięki temu przestojów w firmie, czy problemów z realizacją projektów na czas. Jednocześnie zmniejsza się ryzyko, że znaleziona osoba zmieni zdanie, skorzysta z konkurencyjnej oferty. W praktyce rekrutacja w przyśpieszonym tempie dobrze sprawdza się np. w branży IT.

A jakie są tego wady? Przede wszystkim mniejszy wybór, który sprawia, że zatrudniona osoba może nie spełniać w pełni oczekiwań. Ponadto pracodawca ma mniejsze możliwości negocjacyjne, ponieważ musi zachęcić kandydata, aby zdecydował się u niego pracować najlepiej od razu, na rozmowie lub w ciągu 24 godzin po niej.