Doradztwo personalne – co to jest, czym się zajmuje?

Doradztwo personalne – co to jest, czym się zajmuje?

Doradztwo personalne to usługa, z której coraz chętniej korzystają przedsiębiorcy zatrudniający wyspecjalizowany zespół pracowników. Dzięki temu możliwe jest znalezienie osób o odpowiednich kwalifikacjach oraz zarządzanie nimi w taki sposób, aby nieustannie rozwijali się, czując jednocześnie silną więź z firmą. A czym dokładnie zajmuje się doradca personalny?

Czym jest doradztwo personalne?

Definicja doradztwa personalnego jest całkiem prosta i mówi o tym, że jest to szereg usług mających na celu pozyskanie oraz utrzymanie pracownika, a także dbanie o jego stały rozwój poprzez dedykowane szkolenia. Doradztwo obejmuje proces rekrutacji, uwzględniający również executive search, czyli bezpośrednie wyszukiwanie osób na specjalistyczne stanowiska, rozmowy kwalifikacyjne oraz konsultacje, których celem jest poprawa satysfakcji z wykonywanej pracy.

Tego typu usługi moją oferować zarówno doradcy personalni pracujący w ramach freelancingu, jak i agencje.

Obszary działania doradztwa personalnego

Pozyskanie i zatrzymanie pracownika to szeroka tematyka, dlatego warto zawęzić obszar działań doradców personalnych do trzech głównych grup:

  • rekrutacja;
  • doradztwo w zakresie utrzymania pracownika;
  • szkolenia.

Usługi te mogą być wykonywane pojedynczo lub kompleksowo, w zależności od potrzeb przedsiębiorstwa. To, na co warto w szczególności zwrócić uwagę, to wsparcie w procesie rekrutacyjnym. Wtedy specjaliści tworzą profil pracownika i na tej podstawie szukają odpowiednich kandydatów, nie tylko poprzez udostępnianie ogłoszeń w serwisach pracy, ale także aktywnie ich werbując (headhunting). Następnie zajmują się weryfikacją oraz oceną posiadanych umiejętności. Mogą również uczestniczyć w rozmowach kwalifikacyjnych i na koniec wskazać najbardziej wyróżniające się osoby.

Nie wystarczy zatrudnić pracownika, trzeba jeszcze go zatrzymać, m.in. poprzez zwiększanie satysfakcji z pracy, a także dbanie o zapewnienie możliwości rozwoju. Doradca personalny podpowie, jak motywować pracowników, a także, jak stworzyć przyjazne środowisko pracy (w skrócie, zajmuje się marketingiem wewnętrznym). Może także zaproponować skuteczny system nagród, który zapewni zdrową rywalizację.

Ostatnią rzeczą, o której należy wspomnieć, są szkolenia wspomagające rozwój pracowników. Jednak, aby były skuteczne, muszą być dopasowane do ich potrzeb. Dlatego tutaj przyda się skorzystanie z usług szkoleniowych oferowanych przez doradców. Mogą oni zarówno stworzyć plan dedykowanych warsztatów, jak i sami je poprowadzić.

Agencja doradztwa personalnego – czym się zajmuje, jak ją wybrać?

Agencja doradztwa personalnego zajmuje się rekrutacją, motywowaniem i tworzeniem przyjaznego środowiska pracy, a także szkoleniem. Dzięki temu, że zatrudnia co najmniej kilkuosobowy zespół, składający się z różnych specjalistów, może swoje usługi wykonywać kompleksowo, a także jeszcze lepiej ukierunkowywać je na daną branżę. I właśnie na kompleksowość oferty najlepiej zwrócić uwagę, wybierając agencję. Oprócz tego ważne jest jej doświadczenie, a także to, czy stale poszerza swoją bazę kontaktów, potencjalnych kandydatów na wysokie stanowiska.