Chociaż w niektórych przedsiębiorstwach rotacja pracowników jest czymś naturalnym, wynikającym ze specyfiki działalności, to w większości przypadków konieczność ciągłego rekrutowania i szkolenia nowych osób destabilizuje codzienną pracę w firmie. Dlatego warto wiedzieć, jakie są przyczyny rotacji pracowników, a także jak zapobiegać temu zjawisku.

Metody rekrutacji na stanowiska specjalistyczne

Rekrutacja specjalistów wymaga precyzyjnego podejścia, które pozwoli na znalezienie kandydatów o unikalnych umiejętnościach i doświadczeniu. Obecnie istnieje wiele metod rekrutacji, które można zastosować zarówno w procesie prowadzonym samodzielnie przez firmę, jak i przy wsparciu agencji rekrutacyjnej. Warto jednak zwrócić uwagę na dwa kluczowe, często stosowane, sposoby.


Direct search oraz headhunting to dwie wysoce skuteczne metody rekrutacji, które mają na celu pozyskanie najlepszych specjalistów na rynku. Chociaż często nazwy te są używane zamiennie, mają nieco odmienne podejścia i cele.


Direct search, czyli rekrutacja bezpośrednia to aktywne poszukiwanie konkretnych osób, które mogą być zainteresowane zmianą pracy. Rekruter, na podstawie szczegółowego profilu idealnego kandydata, samodzielnie nawiązuje kontakt z potencjalnymi specjalistami. Metoda ta zazwyczaj ma zastosowanie w przypadku stanowisk średniego i wyższego szczebla. Skupia się na kandydatach, którzy nie szukają aktualnie aktywnie nowej pracy, ale mogą być otwarci na nowe wyzwania.


Tak jak wspomniano wcześniej, w rekrutacji specjalistów zastosowane może mieć także headhunting, czyli bardziej specjalistyczna forma rekrutacji bezpośredniej, skupiona na pozyskiwaniu najwyższej klasy profesjonalistów na kluczowe stanowiska. Zazwyczaj dotyczy pozycji kierowniczych i eksperckich. Skupia się na pasywnych kandydatach, którzy osiągnęli sukces w obecnej pracy, ale mogą być zainteresowani rozwijaniem kariery w innej organizacji. Headhunting ma na celu znalezienie unikalnych talentów, które mogą znacząco przyczynić się do rozwoju firmy.

Obie metody mają na celu pozyskanie najlepszych talentów, jednak różnią się skalą i stopniem specjalizacji. Direct search jest bardziej ogólnym pojęciem, obejmującym różne poziomy stanowisk, podczas gdy headhunting skupia się na najbardziej wymagających rolach.

Przyczyny rotacji pracowników

Przyczyn rotacji pracowników jest wiele, mogą mieć one zarówno charakter wewnętrzny, jak i zewnętrzny. Wśród najczęstszych powodów wymienia się wysokość wynagrodzenia. Inne motywy, dla których członkowie zespołu rezygnują z pracy to m.in.:

  • zbyt duża ilość pracy, zwłaszcza jeśli wiąże się z nieadekwatną do ilości obowiązków płacą;
  • monotonny, nużący charakter pracy, brak dywersyfikacji zadań;
  • brak perspektywy awansu, podwyżki;
  • brak możliwości dalszego rozwoju;
  • nieprzyjazna atmosfera w pracy;
  • atrakcyjna sytuacja na rynku pracy, zachęcająca do szukania nowego, potencjalnie korzystniejszego pod różnymi względami stanowiska (konkurencyjne oferty, a także headhunting podczas rekrutowania wysoko wykwalifikowanych pracowników).

Jak zapobiegać rotacji personelu?

Rotacja personelu wiąże się z koniecznością organizacji rekrutacji, a także szkoleń dla nowych pracowników. To czasochłonny i nie zawsze przynoszący od razu efekt proces, który może utrudniać działanie przedsiębiorstwa, a także prowadzić do strat finansowych.

Jak temu zapobiec? Jak zostało to już wcześniej wspominane, należy w głównej mierze monitorować wskaźnik rotacji, aby w porę zareagować, jeśli jego poziom okaże się zbyt wysoki. Może zajmować się tym dział HR lub zewnętrzny konsultant personalny z agencji rekrutacyjnej, który doradza również w takich sprawach jak rekrutacja, wdrażanie i motywowanie pracowników.

To, od czego trzeba zacząć, to znalezienie przyczyny rotacji, ponieważ tylko dzięki temu będzie można podjąć skuteczne działania. Konieczna może okazać się podwyżka wynagrodzenia, organizacja szkoleń i wyjazdów branżowych, czy wprowadzenie pozapłacowych benefitów, jak ubezpieczenie zdrowotne lub karta sportowa. Czasami problemem okazuje się osoba zajmująca kierownicze stanowisko, która wprowadza nieprzyjazną atmosferę. Wtedy warto pomyśleć o rotacji wymuszonej o charakterze pożądanym. I co najważniejsze, informacji o przyczynie niezadowolenia z pracy najlepiej szukać u źródła, poprzez regularne rozmowy i warsztaty z pracownikami.