Rozmowa kwalifikacyjna to jeden z najważniejszych etapów każdej rekrutacji. Odpowiednio przeprowadzona, pozwoli zweryfikować posiadane doświadczenie oraz umiejętności, a także umożliwi zbadanie, czy potencjalny kandydat lub kandydatka nadaje się na dane stanowiska. Tylko to wszystko wymaga odpowiedniego przygotowania się przez osobę rekrutującą. Jak się za to zabrać?
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
Zatrudniając pracownika, należy zwrócić uwagę nie tylko na jego umiejętności oraz dotychczasowe doświadczenie, ale również na kompetencje miękkie, cechy osobowościowe, które sprawiają, że nadaje się (lub nie) do pracy w Twojej firmie. I temu służy rozmowa kwalifikacyjna, która może być wstępem do dalszej rekrutacji lub jej ostatecznym etapem, prowadzącym do wybrania jak najlepszego kandydata.
Ze względu na to, jak duże jest jej znaczenie, należy się dobrze przygotować. W jaki sposób? Przede wszystkim warto dokładnie prześledzić CV oraz listy motywacyjne czy portfolio, o ile zostały dołączone. Można od razu spisać pytania, które nasuną się podczas analizy tych dokumentów. Kandydaci coraz części w CV podają odnośniki do swoich stron internetowych lub profili na serwisach biznesowych, gdzie można sprawdzić ich aktywność.
Oprócz tego dobrze jest mieć pod ręką dokładny opis stanowiska pracy, a także krótkie podsumowanie tego, czym zajmuje się dana firma, aby w kluczowym momencie o niczym nie zapomnieć.
Najlepiej umawiać kilka spotkań jednego dnia, aby móc na świeżo porównać kandydatów. Dobrze przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna trwa zwykle od godziny do półtorej, ponadto warto przeznaczyć krótki bufor czasowy między jednym a drugim spotkaniem. Można wtedy spisać swoje przemyślenia, aby po całym dniu rozmów nic nie umknęło.
Jak prowadzić rozmowę rekrutacyjną?
Rozmowę rekrutacyjną dobrze jest zacząć od zaproponowania czegoś do picia oraz zadania kilku niezobowiązujących pytań, np. o dojazd lub pogodą. Ma to na celu rozluźnienie atmosfery. Następnie można przejść do opisania stanowiska pracy, przyszłych obowiązków.
Po tym można już przejść do konkretów, czyli do pytań związanych z dotychczasowym doświadczeniem zawodowym, przechodząc od ogółów do szczegółów. Zazwyczaj, podczas jednoetapowej rekrutacji, nie przeprowadza się testów kompetencyjnych lub osobowościowych, nie zaszkodzi jednak zadać kilka specjalistycznych pytań, które zweryfikują rzeczywisty stan posiadanej wiedzy. Najlepiej przygotować podobne pytania dla wszystkich kandydatów. Wtedy najłatwiej w obiektywny sposób porównać odpowiedzi, zachowania uczestników spotkania.
W końcowym etapie rozmowy należy dać kandydatom czas na zadawanie pytań z ich strony. Trzeba być też przygotowanym na podjęcie rozmów o przyszłym wynagrodzeniu. Na koniec powinno się poinformować jeszcze, jak wygląda dalsza rekrutacja i kiedy można spodziewać się jej pierwszych wyników.
Jak przeprowadzić rozmowę rekrutacyjną? Pytania, które warto zadać
Na rozmowie kwalifikacyjnej warto pytać przede wszystkim o poprzednie doświadczenie zawodowe, a także o to, jakie konkretnie obowiązki były wykonywane na zajmowanym stanowisko. Oprócz tego można postawić kilka pytań hipotetycznych, sprawdzających kreatywność kandydatów, a także ich reakcje w określonych sytuacjach.
Jak przeprowadzić rozmowę rekrutacyjną? Pytania, których nie można zadawać
Podczas rozmowy rekrutacyjnej nie można pytań o życie osobiste kandydatów. W przypadku kobiet dotyczy to w szczególności zagadnień związanych z zakładaniem rodziny, posiadanymi dziećmi.
Skuteczna rekrutacja przy pomocy doradcy personalnego
Dalej nie wiesz, jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną lub po prostu nie masz na to czasu? Możesz skorzystać z pomocy doradcy personalnego, który zawodowo znajduje się poszukiwaniem i pozyskiwaniem pracowników.
Doradca może wspierać Cię na każdym z etapów rekrutacji, bierze także udział w rozmowie kwalifikacyjnej, aby moc dobrze ocenić kandydatów.