Outsourcing procesów rekrutacji – poznaj korzyści!

Outsourcing procesów rekrutacji – poznaj korzyści!

Rekrutacja to czasochłonny oraz skomplikowany proces, który… nie zawsze musi zakończyć się sukcesem. Dlatego coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na zlecanie tego firmom zewnętrznym. Na czym to polega i jakie ma zalety? Sprawdzamy!

Co to jest outsourcing procesu rekrutacji?

Outsourcing procesu rekrutacji (w skrócie nazywany RPO) to usługa wykonywane przez zewnętrzne firmy, najczęściej agencje doradztwa personalnego. W ramach RPO, przedsiębiorcy zostaje przydzielony doświadczony rekruter, który w kompleksowy sposób zajmuje się pozyskiwaniem przyszłych pracowników. Można w ten sposób całkowicie zastąpić wewnętrzną rekrutację lub zdecydować się na tę usługę jedynie w przypadku poszukiwania kandydatów na specjalistyczne czy wysokie stanowisko.

Jakie usługi są wykonywane w ramach RPO?

Outsourcing procesów rekrutacyjnych odbywa się w kompleksowy, kilkuetapowy sposób, który obejmuje:

  1. szczegółową analizę potrzeb firmy, wraz z opracowaniem opisu stanowiska pracy oraz przyszłych obowiązków, co zwiększa skuteczność późniejszej rekrutacji;
  2. zaplanowanie kolejnych etapów rekrutacji, począwszy od określenia ram czasowych publikacji ogłoszeń, a zakończywszy na terminach ostatnich rozmów/testów;
  3. przygotowanie atrakcyjnego oraz opisującego realne wymagania ogłoszenia o pracę;
  4. wystawienie ogłoszenia o pracę w ogólnopolskich oraz branżowych serwisach;
  5. analizę CV oraz wstępną selekcję kandydatów;
  6. przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych;
  7. sprawdzanie rzeczywistych umiejętności kandydatów (organizacja testów kompetencyjnych oraz psychometrycznych);
  8. weryfikacja referencji, ścieżki zawodowej kandydatów;
  9. wyłonienie i wskazanie najlepszych kandydatów na dane stanowisko.

Oprócz tego doradca personalny może zająć się również wdrożeniem nowego pracownika w obowiązki, zajmuje się wtedy całym procesem adaptacyjnym.

W przypadku RPO ważne jest, aby nie poprzestawać na biernych poszukiwaniach, które sprowadzają się do publikacji ogłoszeń o pracę.

Warto rozszerzyć to o tzw. executive search, czyli usługę polegającą na bezpośrednim wyszukiwaniu kandydatów. Zajmują się tym tzw. headhunterzy, którzy korzystając z własnej sieci kontaktów oraz serwisów biznesowych typu LinkedIn, zgłaszają się do pracowników innych firm, obejmujących podobne stanowisko i oferują im wzięcie udziału w rekrutacji.

Sprawdza się to w szczególności w przypadku pracy wymagającej specjalistycznych, rzadkich kwalifikacji oraz wtedy, gdy przedsiębiorstwo rekrutuje na stanowisko kierownicze.

Przeczytaj nasz artykuł Czym jest executive search i kiedy się sprawdza. Z tego tekstu dowiesz, się czy ta metoda rekrutacji ma szansę sprawdzić się również w Twojej firmie.

Zalety outsourcingu rekrutacji

Największą zaletą outsourcingu rekrutacji jest oszczędność czasu. Niezależnie od tego, czy ma ona charakter jedno-, czy wieloetapowy, przedsiębiorca może skupić się na swoich obowiązkach, zamiast zajmować się przeprowadzaniem rozmów czy formalnościami.

To również wiąże się z oszczędnością pieniędzy – nie ma potrzeby zatrudniania osoby, która zajmowałaby się rekrutacją, można też zrezygnować z tworzenia działu HR. Jednak najważniejszą zaletą jest to, że cały proces organizują specjaliści, co zwiększa jego skuteczność. Zatrudnienie idealnego pracownika już podczas pierwszej rekrutacji staje się realne.