Rekrutacja to czasochłonny oraz skomplikowany proces, który… nie zawsze musi zakończyć się sukcesem. Dlatego coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na zlecanie tego firmom zewnętrznym. Na czym to polega i jakie ma zalety? Sprawdzamy!
Co to jest outsourcing procesu rekrutacji?
Outsourcing procesu rekrutacji (w skrócie nazywany RPO) to usługa wykonywane przez zewnętrzne firmy, najczęściej agencje doradztwa personalnego. W ramach RPO, przedsiębiorcy zostaje przydzielony doświadczony rekruter, który w kompleksowy sposób zajmuje się pozyskiwaniem przyszłych pracowników. Można w ten sposób całkowicie zastąpić wewnętrzną rekrutację lub zdecydować się na tę usługę jedynie w przypadku poszukiwania kandydatów na specjalistyczne czy wysokie stanowisko.
Jakie usługi są wykonywane w ramach RPO?
Outsourcing procesów rekrutacyjnych odbywa się w kompleksowy, kilkuetapowy sposób, który obejmuje:
- szczegółową analizę potrzeb firmy, wraz z opracowaniem opisu stanowiska pracy oraz przyszłych obowiązków, co zwiększa skuteczność późniejszej rekrutacji;
- zaplanowanie kolejnych etapów rekrutacji, począwszy od określenia ram czasowych publikacji ogłoszeń, a zakończywszy na terminach ostatnich rozmów/testów;
- przygotowanie atrakcyjnego oraz opisującego realne wymagania ogłoszenia o pracę;
- wystawienie ogłoszenia o pracę w ogólnopolskich oraz branżowych serwisach;
- analizę CV oraz wstępną selekcję kandydatów;
- przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych;
- sprawdzanie rzeczywistych umiejętności kandydatów (organizacja testów kompetencyjnych oraz psychometrycznych);
- weryfikacja referencji, ścieżki zawodowej kandydatów;
- wyłonienie i wskazanie najlepszych kandydatów na dane stanowisko.
Oprócz tego doradca personalny może zająć się również wdrożeniem nowego pracownika w obowiązki, zajmuje się wtedy całym procesem adaptacyjnym.
W przypadku RPO ważne jest, aby nie poprzestawać na biernych poszukiwaniach, które sprowadzają się do publikacji ogłoszeń o pracę.
Warto rozszerzyć to o tzw. executive search, czyli usługę polegającą na bezpośrednim wyszukiwaniu kandydatów. Zajmują się tym tzw. headhunterzy, którzy korzystając z własnej sieci kontaktów oraz serwisów biznesowych typu LinkedIn, zgłaszają się do pracowników innych firm, obejmujących podobne stanowisko i oferują im wzięcie udziału w rekrutacji.
Sprawdza się to w szczególności w przypadku pracy wymagającej specjalistycznych, rzadkich kwalifikacji oraz wtedy, gdy przedsiębiorstwo rekrutuje na stanowisko kierownicze.
Przeczytaj nasz artykuł Czym jest executive search i kiedy się sprawdza. Z tego tekstu dowiesz, się czy ta metoda rekrutacji ma szansę sprawdzić się również w Twojej firmie.
Zalety outsourcingu rekrutacji
Największą zaletą outsourcingu rekrutacji jest oszczędność czasu. Niezależnie od tego, czy ma ona charakter jedno-, czy wieloetapowy, przedsiębiorca może skupić się na swoich obowiązkach, zamiast zajmować się przeprowadzaniem rozmów czy formalnościami.
To również wiąże się z oszczędnością pieniędzy – nie ma potrzeby zatrudniania osoby, która zajmowałaby się rekrutacją, można też zrezygnować z tworzenia działu HR. Jednak najważniejszą zaletą jest to, że cały proces organizują specjaliści, co zwiększa jego skuteczność. Zatrudnienie idealnego pracownika już podczas pierwszej rekrutacji staje się realne.